; USG Kolana - USG Narządu Ruchu - Fizjoterapia z wykorzystaniem USG
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
Badanie ultrasonografem stawu kolanowego w okolicach łąkotki.

Dlaczego fizjoterapia kolan z wykorzystaniem USG jest tak skuteczna?

Urazy mogą wydarzyć się wszędzie: w domu, w biurze, podczas uprawiania sportu. Jeśli kolano po upadku puchnie lub pacjent odczuwa ból w stawie bez wyraźnego powodu, powinien udać się niezwłocznie do specjalisty. Ultrasonografia stawu kolanowego jest badaniem obrazowym, które jest przeznaczone do pomocy w diagnostyce wielu schorzeń. USG wykonuje się przy podejrzeniu patologii na poziomie mięśni lub ścięgien. Obrazowanie dostarcza lekarzowi informacji o przebiegu urazu oraz stopniu uszkodzenia i pozwala rozpocząć ukierunkowane leczenie.

Jakie są wskazania do badania?

USG stawu kolanowego pozwala ocenić nie tylko najbardziej powierzchowne struktury stawu, ale również niektóre ścięgna i więzadła oraz obecność wysięku stawowego (płynu w stawie). Przykładami takich patologii są między innymi: zapalenie ścięgna kolana, zapalenie kaletki stawu kolanowego, urazy więzadeł. Z kolei w przypadkach, gdy szczegółowa ocena głębszych struktur stawu kolanowego, jak również łąkotek jest istotna, rezonans magnetyczny (MRI) jest wskazanym badaniem, które daje możliwość jeszcze dokładniejszej oceny tkanek.

USG stawu kolanowego pozwala badać jakość połączeń w stawie i wykrywanie zmian na poziomie więzadeł i ścięgien. Dodatkowo ultradźwięki mogą być wykorzystywane do diagnozowania tkanek powierzchownych, takich jak skóra i tłuszcz podskórny. W tym przypadku badanie nazywane jest ultrasonografią tkanek miękkich kolana.

W ocenie naczyń krwionośnych (tętnic i żył) stosowana jest technika USG Doppler stawu kolanowego. Badanie ocenia czy naczynia są przepuszczalne lub, czy występują inne nieprawidłowości.

Jak wykonuje się USG kolana?

Procedura diagnostyczna jest przeprowadzana za pomocą urządzenia zwanego ultrasonografem, które wykorzystuje ultradźwięki do oceny struktur. Tego typu badania wyróżniają się niskim kosztem, elastycznością i prostotą wykonania. Obrazy są przechwytywane za pomocą sondy i wysyłane do monitora. W celu uzyskania prawidłowej projekcji obrazu niezbędne jest umieszczenie bezbarwnego żelu między skórą a sondą. Lekarz bada wyniki i interpretuje je. Zbierane są najistotniejsze informacje, a na koniec sporządzany jest raport opisujący zaobserwowane zmiany. Po weryfikacji wyniki są udostępniane w formacie cyfrowym lub papierowym lekarzowi prowadzącemu. Jeżeli badane struktury nie wykazują znaczących lub podejrzanych zmian, obserwację USG uważa się za normalną. W przypadku wszelkich nieprawidłowości są one opisywane, a następnie porównuje się je z historią kliniczną pacjenta. W niektórych przypadkach może być potrzebna ocena uzupełniająca z innymi badaniami obrazowymi.

fizjoterapeuta przeprowadzający usg kolana

Jak wygląda przygotowanie do USG kolana?

USG kolana nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Nie ma również konieczności bycia na czczo, pacjent może jeść i pić przed badaniem.

Ile kosztuje USG kolana?

Jeśli badanie jest wykonywane prywatnie, pacjent ponosi cały jego koszt. Opłata zależna jest od kliniki, która je przeprowadza. Jest to zdecydowanie tańsza opcja diagnostyczna w porównaniu z MRI kolana.
Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące diagnostyki USG, zapraszamy do kontaktu z MedisPoint. Nasz personel rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości i obawy.

Jakie są zalety ultradźwięków w diagnostyce medycznej?

Dużym plusem technologii ultradźwiękowej jest to, że nie towarzyszy jej żadne promieniowanie radioaktywne, takie jak promienie rentgenowskie. Pacjent nie musi wchodzić do ciasnej komory jak w przypadku rezonansu magnetycznego i narażać się na dodatkowy stres. Zdrowe kolano można również zbadać, aby lekarz prowadzący mógł dokonać porównań.

Kolejną zaletą ultrasonografii jest możliwość dynamicznego badania stawu kolanowego. Oznacza to, że staw może być poruszany w trakcie diagnozowania, podczas gdy fizjoterapeuta przesuwa głowicę, aby zorientować się w budowie i stabilności struktur stawowych. Kolano nie musi być badane w określonym kierunku – można je obserwować pod wszystkimi możliwymi kątami i warstwami. Diagnostyka ultrasonograficzna ma bardzo szczególne zalety, jeśli jest przeprowadzana przez lekarza, który wcześniej zbadał manualnie staw kolanowy. Głowica działa w tym przypadku jak przedłużone ramię fizjoterapeuty.

W MedisPoint udzielamy wszelkich porad w zakresie leczenia narządu ruchu. Nasi terapeuci są do dyspozycji pacjentów o każdej porze i skutecznie wspierają ich w odzyskiwaniu pełnej sprawności ruchowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jeżeli potrzebujesz wykonać USG Kolana i szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty w Krakowie

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.