; Drenaż Limfatyczny Kraków - Masaż Manualny - Nogawki BOA
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00

fizjoterapeuta przeprowadza drenaż limfatyczny manualny na nodze pacjentki Technika manualna drenażu limfatycznego

Drenaż Limfatyczny Kraków

Drenaż limfatyczny jest to masaż, który wpływa na układ chłonny. Ma za zadanie redukcję obrzęków, a także pobudzenie przemiany materii w tkance i wspomaganie procesu odchudzania. Drenaż wykonuje się ręcznie lub za pomocą specjalistycznego urządzenia do kompresjoterapii. Urządzenie składa się ze specjalnych mankiet podzielonych na komory, na których umieszcza się kończynę z obrzękiem.

Jak dokładnie działa masaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny obejmuje szereg technik wykonywanych ręcznie na określonych obszarach, węzłach chłonnych i całej reszcie ciała, wzdłuż przebiegu naczyń chłonnych. Celem jest przetransportowanie płynów z danego miejsca do krwiobiegu, podążając określonymi „ścieżkami”. Proces drenażu jest czasem łatwy, zwłaszcza gdy węzły chłonne są nienaruszone np. przy skręceniu, a czasami trudniejszy, jak w przypadku obrzęku limfatycznego, gdzie zwykle brakuje kilku węzłów chłonnych.

Węzły chłonne można porównać do małych studzienek, które wchłaniają płyn z określonego obszaru i przenoszą go do krwiobiegu. Jeśli którykolwiek z tych dołków zostanie usunięty, wówczas obszar nie może zostać całkowicie udrożniony, co skutkuje „zalaniem”, a tym samym obrzękiem. Rolą wyspecjalizowanego fizjoterapeuty jest przeniesienie tego zalegającego płynu do krwi, a stamtąd do nerek i usunięcie wraz z moczem, przywracając tkankom ich poprzedni, właściwy stan.

Kiedy zaleca się wykonać drenaż limfatyczny?

Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowego krążenia limfy. Przebieg masażu jest zależny od tego, na jakie węzły chłonne chcemy działać. Efekt drenażu widoczny jest już po pierwszej terapii, jednak zaleca się przeprowadzenie całej serii zabiegów.

Wskazaniem do masażu są przede wszystkim obrzęki pochodzenia limfatycznego, tłuszczowego, pourazowe, a także pooperacyjne. Dodatkowo zalecany jest kobietom po mastektomii, gdzie zatrzymanie limfy jest bardzo częstą konsekwencją.

Drenaż limfatyczny ma dodatkowe zastosowanie podczas regeneracji powysiłkowej w celu likwidacji uczucia ciężkości nóg, czy redukcji cellulitu.

Działanie drenażu łatwo wspomóc przy użyciu specjalnych plastrów do kinesiotapingu, przyklejonych w odpowiedni sposób przez fizjoterapeutę.

 

Drenaż Limfatyczny Kraków - Nowoczesna Klinika

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Zadzwoń: +48 693-917-921