; Jak za pomocą aktywności sportowej skutecznie polepszyć swoje życie?
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
biegacz siedzący na bieżni trzymając się za kolano

Jak za pomocą aktywności sportowej skutecznie polepszyć swoje życie?

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, w jaki sposób sport wpływa na sprawność fizyczną. Wiemy, że pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, obniża poziom cholesterolu, utrzymuje kości i stawy w dobrej kondycji, wzmacnia mięśnie i serce, dotlenia mózg i ma wiele innych zalet. Oprócz benefitów oferowanych naszemu organizmowi służy również naszej psychice na wiele sposobów. Eksperci twierdzą, że ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ stan fizyczny wpływa na samopoczucie i odwrotnie. Tak więc osoba chora fizycznie zwykle czuje się znacznie gorzej psychicznie niż ktoś zdrowy. Z drugiej strony choroby umysłowe wydają się tak samo obciążać nasze zdrowie fizyczne. Więcej na ten temat przedstawiamy w poniższym artykule przygotowanym przez ekspertów MedisPoint.

W jaki sposób ruch wpływa na naszą psychikę?

Pierwsze naukowe odkrycie dotyczące wpływu sportu na umysł zostało dokonane przez neurobiologów zajmujących się chemią mózgu. Odkryli, że dobry nastrój spowodowany ruchem ma związek z endorfinami – hormonami wytwarzanymi przez organizm wywołującymi euforię psychiczną. W rzeczywistości hormony te są odpowiedzialne za stan ekstazy, z którym obcuje wielu sportowców, gdy wykonują dość duży wysiłek fizyczny. Jednak oprócz powyższego udowodniono, że osoby, które ćwiczyły kilka dni w tygodniu w porównaniu z ludźmi, którzy nie trenowali wcale miały znacznie lepszy nastrój psychiczny.

Powody, dla których uprawiający sport lepiej się czują, ma związek z wieloma czynnikami. Przede wszystkim: decyzja o ćwiczeniach jest pierwszym krokiem, który oznacza, że człowiek zaczyna brać odpowiedzialność za siebie, podejmuje inicjatywę i wyznacza sobie cele dla swojego zdrowia i kondycji fizycznej. Jednocześnie, gdy ktoś uprawia sport, osiąga coś, co jest jego osobistym sukcesem związanym z ćwiczeniami, np. poprawa wydolności i dostrzeżenie pozytywnych zmian ciele, a tym samym podniesienie samooceny, co w gruncie rzeczy może być bardzo potrzebne wielu ludziom. Ćwiczenia zwiększają także wiedzę i świadomość na temat zdrowia i własnego organizmu. Kiedy trenujemy, możemy lepiej zrozumieć siebie, ponieważ uczymy się słuchać swojego oddechu, poznajemy pracę mięśni, możemy poznać swoje mocne i słabe strony. Wraz z osobistymi korzyściami płynącymi z ćwiczeń sport pomaga również w naszych relacjach międzyludzkich, ponieważ zwiększa naszą towarzyskość i rozwija pracę zespołową, zwłaszcza gdy wybrany przez nas rodzaj zajęć obejmuje grupę osób.

Wygląda więc na to, że ruch jest bardzo korzystny, a osoby ćwiczące czują się mniej nerwowe, częściej doświadczają dobrego nastroju, są spokojniejsze i silniejsze w trudnych sytuacjach dnia codziennego. Dla tych, którzy są spięci i zdołowani, aktywność sportowa jest sposobem na „wyrwanie się z letargu”, uspokojenie i ukierunkowanie energii, pomaga pozbyć się stagnacji w życiu i jest metodą na wprowadzanie zmian do swojej rutyny.

Jeśli posiadasz trudności, które blokują Cię w rozpoczęciu ćwiczeń fizycznych, skontaktuj się z zespołem MedisPoint. Nasi specjaliści pomogą Ci postawić pierwsze kroki w odzyskaniu pełni zdrowia.

biegacz podczas treningu

W jaki sposób bezpiecznie rozpocząć przygodę ze sportem?

Zanim zaczniemy uprawiać sport, dobrze byłoby zastanowić się jaki rodzaj ćwiczeń będzie nam odpowiadał, a także jaka dyscyplina jest dla nas najprzyjemniejsza. Warto pomyśleć o aktywnościach, które wykonywaliśmy, gdy byliśmy młodsi i które naprawdę nam się podobały. Poza rodzajem ćwiczeń bardzo dużą rolę odgrywa miejsce, w którym ćwiczymy, a także ludzie, z którymi oddajemy się tej przyjemności. Udowodniono, że sporty zespołowe i zajęcia na świeżym powietrzu są jeszcze korzystniejsze dla zdrowia psychicznego.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, nie należy zapominać, jak wielką rolę w praktykowaniu zdrowego ruchu odgrywa właściwa technika ćwiczeń. Często osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportem lub wracające do aktywności po dłuższej przerwie zapominają, że ciało potrzebuje czasu na nauczenie się jak pracować właściwie. Nie ma nic gorszego niż rozpoczęcie treningów z zapałem i ekscytacją, a następnie szybkie przerwanie ich z powodu niespodziewanej kontuzji. Remedium na taką przypadłość może być wcześniejsza konsultacja ze specjalistą odpowiedzialnym za właściwy trening oraz z fizjoterapeutą, który zweryfikuje nasze możliwości fizyczne. Kontrola wykonywana raz na jakiś czas pozwoli cieszyć się długim zdrowiem i sprawi, że wszelaki ruch będzie bezpieczny i nie obciąży organizmu.

W celu przeprowadzenia konsultacji z fizjoterapeutą oraz wykwalifikowanym trenerem sportowym zachęcamy do kontaktu z MedisPoint. Nasi eksperci bez trudu dopasują plan odpowiedniej aktywności fizycznej oraz przeprowadzą wskazane badania narządu ruchu.

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.