; Ból Stawu Barkowego - Najczęstsze Dysfunkcje - Zapobieganie
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
obraz przedstawiający miejsce bólu stawu barkowego

Najczęstsze dysfunkcje stawu barkowego

Staw barkowy jest konstrukcją o największym zakresie ruchu, a jego celem z funkcjonalnego punktu widzenia jest nieograniczone manipulowanie ręką w przestrzeni. Kiedy boli bark, cała kończyna górna ulega znacznej awarii, co skutecznie obniża codzienny komfort życia. Dlatego w momencie wystąpienia uszkodzenia stawu barkowego pacjent może mieć trudności nawet z tak podstawowymi funkcjami, jak: jedzenie, kąpiel, ubieranie się czy chwytanie przedmiotów znajdujących się dalej od ciała lub w pozycji wyższej niż poziom barków. Utrzymanie prawidłowej ergonomii tego stawu jest ważnym parametrem normalnego funkcjonowania każdego człowieka.

Jakie nieprzyjemności powoduje uszkodzenie barku?

Choroby dotyczące stawu barkowego są szczególnie powszechne. Około 15% osób w pewnym momencie życia może mieć problem z barkiem, który będzie wymagać leczenia. W szczególnych grupach, takich jak sportowcy, pracownicy fizyczni i osoby mocno aktywne, częstość występowania chorób barku wzrasta znacząco, zbliżając się do 50%. Choroby stawu barkowego mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości, do których należą przede wszystkim:

  • Ból,
  • Sztywność,
  • Niestabilność,
  • Ograniczone funkcje ruchowe.

Ból spowodowany chorobą barku znajduje się w anatomicznym obszarze stawu z rzadkim odbiciem w środku ramienia. Najczęstszą przyczyną bólu jest uszkodzenie stożka rotatorów, tj. zapalenie ścięgien, zwapnienie ścięgien lub zerwanie – częściowe lub całkowite. Dolegliwości bólowe mają charakter ogólny i towarzyszy im znaczne osłabienie ruchów ramion, a także pogorszenie mobilności powyżej poziomu głowy. Rozpoznanie patologii ścięgien odbywa się na podstawie badania klinicznego i diagnostyki przy wykorzystaniu USG i rezonansu magnetycznego. Leczenie jest zwykle zachowawcze z fizjoterapią i wstrzykiwaniem leków w obszar problemowy pod kontrolą ultrasonografu.

W przypadku niepowodzenia terapii zachowawczej lub znacznego dyskomfortu wskazane jest artroskopowe leczenie struktur. Pacjent przebywa w szpitalu maksymalnie jeden dzień. Ból pooperacyjny jest minimalny, a rehabilitacja fizjoterapeutyczna rozpoczyna się po tygodniu. Coraz większa popularność metody wynika ze stosunkowo niewielkiego dyskomfortu pacjenta i bardzo dobrych wyników leczenia. Warunkiem sukcesu jest właściwa diagnoza, zastosowanie odpowiednich technik i materiałów artroskopowych, a ponadto współpraca pacjenta z fizjoterapeutą w okresie rehabilitacji.

Sztywność barku.

Ból barku w połączeniu ze sztywnością powodowany jest także w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu barkowego (pierwotnej lub wtórnej) u pacjentów z przewlekłym zapaleniem ścięgien barku. Leczenie uzyskuje się poprzez wykonanie całkowitej endoprotezoplastyki stawu barkowego. Sztywność barku często występuje także u diabetyków. Ten stan nazywamy zapaleniem kaletki i jest leczony wzmożoną fizykoterapią (krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia, sonoterapia) oraz stopniowym wdrażaniem odpowiednich ćwiczeń. Zabiegi wykonywane są przez doświadczonego fizjoterapeutę przy ścisłej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Choroby barku są powszechne, ale uleczalne przy odpowiednim postępowaniu. Największy problem stwarza opóźniona wizyta u lekarza, niewystarczająca diagnoza i niepełne leczenie. W momencie wystąpienia wszelkich dolegliwości należy skontaktować się niezwłocznie ze specjalistą. Fizjoterapeuci MedisPoint są zawsze do dyspozycji pacjentów, aby wspierać ich w szybkich powrocie do pełni zdrowia.

fizjoterapeuta przeprowadza badanie wstępne stawu barkowego na pacjentce, która skarży się na ból barku.

Jak zapobiegać urazom barku?

Zwykło się mówić, że „ruch to zdrowie”. Jednak aby ta obietnica została spełniona, ćwiczenia fizyczne powinny być wykonywane z rozwagą. W celu uskuteczniania życia bez bólu barków polecamy:

Zrównoważone treningi
Dobrym sposobem na uniknięcie kontuzji jest upewnienie się, że ćwiczenia na przednią część ciała (np. klatka piersiowa) są zrównoważone z ćwiczeniami na plecy.
Ograniczony ekstremalny zakres ruchu
Stabilna praca barku powinna koncentrować się na wzmocnieniu stożka rotatorów w zwykłych pozycjach i unikaniu ekstremalnych ruchów, które wywierają większy nacisk na tkanki miękkie.
Trening plyometryczny
Ćwiczenia, które stopniowo zwiększają siłę i wytrzymałość oraz pomagają naprawić kontuzje i powrócić do pierwotnego stanu zdrowia.

W zawiązku z tym, aby skutecznie chronić swoje stawy barkowe i zagwarantować im zdrowe i nieprzerwane funkcjonowanie wszelkie powyższe ćwiczenia należy wykonywać w prawidłowy sposób. Najlepszą metodą na poznanie właściwej techniki jest konsultacja z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem sportowym. Specjaliści dodatkowo sprawdzą funkcje ruchowe pacjenta i doradzą indywidualny dobór ćwiczeń. Po szczegóły zapraszamy do kontaktu z MedisPoint.

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.