; Przepuklina Kręgosłupa Lędźwiowego - MedisPoint Kraków - Dyskopatia
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
leczenie dyskopatii lędźwiowej

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (dyskopatia lędźwiowa) – jak sobie z nią radzić?

Fizjoterapia jest stosowana od wieków, ale w ostatnich latach jej rola i znaczenie w funkcjonalności i jakości życia osób w każdym wieku oraz w kuracji schorzeń, uwypukliły jej znaczenie. Fizjoterapia to nie tylko leczenie kontuzji – nie dotyczy wyłącznie sportowców i osób starszych. To nowoczesne podejście terapeutyczne z imponującymi wynikami, które znajduje swoje zastosowanie w życiu każdego pacjenta niezależnie od wieku. W tym artykule MedisPoint przyjrzymy się dolegliwościom bólowym w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i przedstawimy, w jaki sposób pozbyć się bólu w tej okolicy.

Co to jest dyskopatia lędźwiowa i z czego wynika?

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie, które najczęściej występuje w okolicy lędźwiowej. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pleców, a także bólu nóg lub rwy kulszowej. Około 70% ludzi doświadcza dolegliwości bólowych w tym obszarze w pewnym momencie swojego życia. Chociaż dyskopatia lędźwiowa może być bardzo bolesna, większość osób czuje się znacznie lepiej już po kilku tygodniach lub miesiącach leczenia nieoperacyjnego.

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego jest zwykle wynikiem fizycznego uszkodzenia kręgosłupa związanego z wiekiem. Ten proces nazywa się degeneracją dysku. U dzieci i młodych dorosłych dyski posiadają dużą zawartość wody. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość wody w dyskach (dehydratacja), w wyniku czego stają się one mniej elastyczne. Stopniowo zaczynają się kurczyć, a szczeliny między kręgami ulegają zwężeniu. Proces starzenia sprawia, że dyski są bardziej podatne na powstawanie przepukliny. Ponadto traumatyczne wydarzenia, takie jak upadek, mogą również spowodować przepuklinę dysku. Wybierając usługi oferowane przez MedisPoint, pacjenci otrzymują gwarancję profesjonalizmu i indywidualnego planu leczenia, które zwiększają szanse szybkiego powrotu do zdrowia.

Jakie są czynniki ryzyka?

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia dyskopatii lędźwiowej. Obejmują one:

  • Płeć – mężczyźni w wieku od 20 do 50 lat są bardziej narażeni na rozwój choroby.
  • Nieprawidłowe podnoszenie ciężarów – używanie mięśni pleców zamiast nóg do dźwigania ciężkich przedmiotów może spowodować przepuklinę dysku. Obracanie się podczas podnoszenia ciężarów może również osłabić plecy.
  • Nadwaga – dodatkowo obciąża dyski w talii.
  • Czynności powtarzalne – wiele zawodów fizycznych wymaga ciągłego podnoszenia, ciągnięcia, zginania lub obracania. Korzystanie z bezpiecznych technik ruchu pomaga chronić plecy i talię.
  • Częsta jazda samochodem – siedzenie przez dłuższy czas, a także wibracje silnika samochodu mogą zwiększyć nacisk na kręgosłup i dyski.
  • Palenie – uważa się, że palenie zmniejsza dopływ tlenu do dysków i powoduje szybszą degenerację.

Jakie są objawy dyskopatii lędźwiowej?

W większości przypadków ból krzyża jest pierwszym objawem dyskopatii lędźwiowej. Dolegliwości bólowe mogą trwać kilka dni, a następnie ulec poprawie. Inne objawy to:

  • Rwa kulszowa, czyli intensywny, częsty ból, promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy,
  • Uczucie drętwienia lub mrowienia stopy i/lub podeszwy,
  • Osłabienie stopy i/lub podeszwy,
  • Utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami. Ten stan jest spowodowany uciskiem korzeni nerwowych kręgosłupa i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

obkawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego

Jak wygląda leczenie dyskopatii lędźwiowej?

Leczenie przepukliny kręgosłupa lędźwiowego jest zachowawcze. Dominującym objawem jest ból pleców i dlatego proces terapeutyczny skupia się na jego eliminowaniu. Oczywiście ból nie pojawia się zawsze, ponieważ pewien odsetek pozostaje bezobjawowy. Leczenie zachowawcze, które zwykle jest zalecane, to leżenie przez kilka dni w fazie ostrej, przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub zwiotczających mięśnie i unikanie czynności, które wywołują ból, takich jak podnoszenie ciężarów, pochylanie się itp. Należy podkreślić, że długotrwałe leżenie może pacjentowi zaszkodzić, ponieważ stan nieruchomego dysku się pogarsza. W niektórych przypadkach bardzo silnego bólu podaje się zastrzyki z kortykosteroidów. Wszystkie powyższe środki mogą przynieść krótkotrwałą ulgę, ale w żadnym wypadku nie są całkowitym lekarstwem.

Fizjoterapia klasyczna z użyciem aparatów TENS, lasera i ultradźwięków oraz masaż ma na celu leczenie bólu i rozluźnienie przykurczonych mięśni. Ponadto prawidłowy trening dobrany przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę poprawia sprawność stabilizatorów i mięśni wspierających kręgosłupa i przynosi znaczne korzyści przy problemach w obrębie okolicy lędźwiowej.

W przypadku występowania wszelkich dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa lędźwiowego zapraszamy do konsultacji z działem fizjoterapii w MedisPoint. Nasi terapeuci są do Państwa usług i pomagają w walce z bólem i dyskomfortem w obrębie lędźwi oraz innych okolic ciała.

 

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.