; USG Stawu Barkowego - Skuteczna diagnostyka USG
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
ból barku

Skuteczna diagnostyka barku za pomocą USG

W opublikowanym niedawno artykule przyjrzeliśmy się dysfunkcjom stawu barkowego – cała treść wpisu dostępna jest pod: [Najczęstsze dysfunkcje stawu barkowego]. Kontynuując temat, skupimy się na diagnozowaniu uszkodzeń w okolicy stawu barkowego przy wykorzystaniu aparatu USG. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją fizjoterapeutów MedisPoint.

Informacje dotyczące diagnostyki i USG stawu barkowego

Ból barku jest częstym powodem konsultacji w podstawowej opiece zdrowotnej. Szczegółowy wywiad i dokładne badanie umożliwiają wskazanie patologii oraz wsparcie diagnozy. Ultrasonografia to doskonałe narzędzie do oceny tkanek miękkich. W większości przypadków pozwala postawić prawidłową diagnozę.
Aparat USG umożliwia obiektywizację zmian w chorobach ścięgien, zanikach mięśni, zwapnieniach oraz przy zapaleniu kaletki podbarkowej i naramiennej. Ponadto pozwala na dynamiczną ocenę konfliktu podbarkowego. Dzięki wielu zaletom – niskim kosztom, brakowi przeciwwskazań, diagnostyce w czasie rzeczywistym, doskonałej tolerancji i możliwości pokierowania interwencją terapeutyczną jest często oferowana jako metoda badania pierwszego rzutu.

Urazy barku dzielą się na traumatyczne, zwyrodnieniowe, zapalne, zakaźne, nowotworowe. Ból może być wewnętrznego pochodzenia: kości, chrząstki, więzadła, ścięgna, kaletki lub zewnętrznego: neurologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów, a także występować z innych przyczyn. Wywiad, badanie fizykalne i USG są niezbędne do prowadzenia dalszej diagnostyki. Określenie rodzaju aktywności fizycznej i zawodowej pomaga w ustaleniu diagnozy. Istotnymi elementami są okoliczności wystąpienia bólu, jego chronologia, lokalizacja, promieniowanie oraz charakter (mechaniczny lub zapalny).

Badanie ultrasonograficzne barku może być przydatne podczas wykrywania uszkodzeń takich jak:

  • Ostry uraz stawu,
  • Uporczywy ból,
  • Podejrzenie zwapnienia lub zapalenia ścięgien,
  • Podejrzenie stanu zapalnego i płynu w stawie barkowym.

Uszkodzenie stożka rotatorów

Jest to najczęstsza przyczyna bólu barku, która dotyka głównie osoby powyżej 30 roku życia. Ścięgna stożka rotatorów są podatne na uszkodzenia. Ucisk powoduje stan zapalny, który może prowadzić do powstawania zwapnień lub zwyrodnienia i ostatecznie do naderwania włókien. Pacjenci zgłaszają się z postępującym dyskomfortem i bólem zwłaszcza podczas ruchów unoszenia i odwodzenia.

Leczenie zależy od kilku czynników, ale w wielu przypadkach obejmuje ćwiczenia, środki łagodzące, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W niektórych sytuacjach odpowiednia może być operacja barku. Wczesna diagnoza i prawidłowe postępowanie jest niezwykle skuteczne w eliminowaniu dalszych powikłań i chroni przed długotrwałym leczeniem.

W momencie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zaburzeń w funkcjonowaniu stawu barkowego radzimy skonsultować się z naszym sztabem ekspertów MedisPoint.

wykonywanie usg barku na pacjentce

Postępowanie przy badaniu USG

Badanie ultrasonograficzne barku wykonywane jest w naszej placówce przez doświadczonych fizjoterapeutów. Podczas diagnozowania pacjent zwykle leży na łóżku. W niektórych przypadkach specjalista może poprosić pacjenta, aby ten usiadł lub wstał, co pozwoli uzyskać najlepszą możliwą prezentację badanego miejsca. Postępowanie trwa zwykle około 5-30 minut. Obrazy są tworzone za pomocą fal dźwiękowych, a pacjenci nie są narażeni na promieniowanie rentgenowskie.

Badanie ultrasonograficzne jest dobrą metodą wykrywania lub wykluczania chorób i urazów barku. W niektórych przypadkach zwłaszcza przy uporczywych dolegliwościach rezonans magnetyczny będzie w stanie dostarczyć dodatkowych informacji, których nie można uzyskać za pomocą USG.

Jak funkcjonuje aparat USG?

Ultrasonograf działa jak rodzaj sonaru, który tworzy obrazy wnętrza ciała i przesyła je na ekran monitora. Widok struktur, które lekarz może zinterpretować, powstaje za pomocą fal dźwiękowych wysyłanych do wnętrza tkanek pacjenta. Ultrasonograf emituje sygnały akustyczne o wysokiej częstotliwości z głowicy umieszczonej na skórze. Fale dźwiękowe wnikają do ciała, aż napotkają przejście między różnymi tkankami w ciele. Następnie zostają odbite i wysłane z powrotem do głowicy.

Komputer w urządzeniu ultradźwiękowym oblicza następnie odległość, z jakiej pochodzi odbity sygnał oraz intensywność, z jaką wrócił on do aparatury. Urządzenie w sposób ciągły emituje i odbiera bardzo wiele fal dźwiękowych w kilku kierunkach i na tym tle tworzy obraz wnętrza ciała. Badanie jest bezbolesne i całkowicie pozbawione skutków ubocznych.

W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem fizjoterapeutów. MedisPoint jest do usług pacjentów i bezkompromisowo wspiera ich w trosce o zdrowe i szczęśliwe życie. Zapraszamy do naszej placówki w miejscowości Kraków.

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.