; Stopa cukrzycowa – czym jest i jak ją leczyć? - Podolog Kraków
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
stopa ukrzycowa

Stopa cukrzycowa – czym jest i jak ją leczyć?

Stopa cukrzycowa jest stanem klinicznym, który dotyka pacjentów z cukrzycą. Może obejmować zarówno proste zmiany skórne, jak i poważne schorzenia mocno zagrażające zdrowiu kończyny, a nawet prowadzić do amputacji. Osoba chora na cukrzycę powinna koniecznie skonsultować się z lekarzem za każdym razem, gdy zauważy najmniejszą zmianę w kończynach dolnych, nawet jeśli uzna, że nie jest to tak ważne.

Charakterystyka problemów skórnych związanych ze stopą cukrzycową

Do najczęstszych nieprzyjemności, z jakimi spotykają się diabetycy, należą:

Modzele i suchość skóry
Stopa cukrzycowa może nieść kilka defektów skórnych, w tym suchość i pękanie tkanki, łuszczenie, a nawet liczne modzele skórne. Aby uniknąć powyższych dolegliwości, wskazane jest, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie stopy. Odciski należy ostrożnie usuwać pumeksem, ponieważ nieleczone mogą powodować potencjalnie niebezpieczne owrzodzenia.

Wrzody i owrzodzenia
Występują najczęściej na stopie pod dużym palcem i na pięcie, gdzie większość nacisku wywierana jest podczas stania lub chodzenia. Ważne jest, aby rany zostały zbadane przez podologa, ponieważ nieleczone mogą zagrozić kondycji całej stopy.

Infekcje
Osoby z cukrzycą często cierpią na mikroangiopatię (przewlekłe powikłania w małych naczyniach krwionośnych). W związku z tym obrona organizmu przed infekcjami jest znacznie słabsza niż u ludzi zdrowych. Oprócz tego nie odczuwają oni bólu występującego przy infekcji, więc rozwija się ona bez wywoływania widocznych objawów. Infekcje są również częstsze u pacjentów ze słabo regulowanym poziomem cukru we krwi.

Jakie są objawy stopy cukrzycowej?

Pacjent z cukrzycą zauważy pierwsze objawy choroby, gdy jego stopa zacznie drętwieć, pojawi się mrowienie wraz z zanikiem czucia. Osłabieniu ulegnie również skóra na stopie, która stanie się cienka, szorstka i może pękać. Wszystko to uważane jest za pierwsze oznaki choroby i wymaga natychmiastowego monitorowania przez specjalistę. Należy jednak zauważyć, że diabetyk nie powinien czekać na pojawienie się objawów. Wskazane jest, aby zmobilizować się do regularnej kontroli poziomu cukru we krwi i ściśle współpracować z lekarzem, aby zapobiec potencjalnie niebezpiecznym stanom. Badania kontrolne najlepiej wykonywać w zorganizowanej klinice pod opieką ekspertów. Po szczegółowe informacje dotyczące najbliższych terminów badań zapraszamy do kontaktu telefonicznego z MedisPoint.

Jak diagnozuje się stopę cukrzycową?

Stopa cukrzycowa jest łatwa do zdiagnozowania za pomocą prostego badania klinicznego i pomiaru poziomu cukru we krwi pacjenta. Dodatkowe testy pozwalają wykryć choroby naczyniowe lub neuropatię i są zalecane w celu szybkiego leczenia potencjalnie niebezpiecznych stanów, które mogą prowadzić do utraty kończyny.

W jaki sposób przebiega leczenie?

Poza indywidualnymi zabiegami doraźnego leczenia objawów stopy cukrzycowej (owrzodzenia, modzele, infekcje) oraz oczyszczania martwego naskórka i ran, niestety, gdy pacjent zaczyna szukać pomocy specjalisty, jest już zwykle za późno. Szacuje się, że rocznie wykonywanych jest około 4000 amputacji stopy spowodowane neuropatią lub chorobą naczyniową wynikającą z cukrzycy w połączeniu z zaniedbaniem zdrowia przez pacjenta.

Jednym ze sposobów na uratowanie stopy cukrzycowej, zanim dojdzie do amputacji, jest leczenie za pomocą osocza bogatopłytkowego, które jest pobierane bezpośrednio z krwi pacjenta i umieszczane na owrzodzeniach, co przyspiesza ich gojenie.

O co najczęściej pytają pacjenci MedisPoint?

U kogo może rozwinąć się stopa cukrzycowa?
Każdy pacjent z cukrzycą jest w grupie ryzyka, jednak wiek odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ zwiększa szansę na chorobę. Ponadto bardziej narażone na rozwój schorzenia są osoby:

  • przyjmujące insulinę,
  • z nadwagą,
  • spożywające alkohol i wyroby tytoniowe.

Co zrobić, aby zapobiec poważnym problemom?
Diabetycy powinni każdego dnia dbać o pielęgnację stóp, a także regularne kontrole, które pozwalają wykryć niepokojące objawy. Ogólne wskazówki do codziennego stosowania obejmują:

  • Codzienny przegląd stóp pod kątem podejrzanych zmian,
  • Staranne dobieranie obuwia, aby upewnić się, że nie obciąża i nie okalecza stóp,
  • Noszenie białych skarpetek, aby wszelkie problemy lub urazy były natychmiast widoczne, gdy się pojawią,
  • Codzienne mycie stóp letnią wodą i staranne wycieranie szczególnie między palcami oraz nawilżanie balsamem.

Aby wykryć i zdiagnozować neuropatię cukrzycową, a tym samym dać sobie szansę na uniknięcie tragicznych powikłań zachęcamy do kontaktu ze specjalistą podologiem w celu przeprowadzenia kompleksowego badania stóp. W MedisPoint nasi eksperci świadczą usługi z zakresu podologii i pomagają pacjentom w zmaganiach ze wszelkimi niedogodnościami. Zapraszamy do naszej kliniki w Krakowie.

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.