; Ultradźwięki Kraków - Terapia Ultradźwiękami - Atrakcyjne Ceny
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00

Zabieg - terapia ultradźwiękami

Aparat do zabiegu ultradźwiękami

Ultradźwięki Kraków

Ultradźwięki – terapia ultradźwiękami. Jest to metoda leczenia, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe w paśmie częstotliwości (20kHz lub wyższym) niesłyszalnym dla ludzkiego ucha i używa termicznych i mechanicznych efektów tej wibracji. Ultradźwięki przenikają głęboko przez skórę oraz tkanki i wytwarzają ciepło, które powoduje zwiększenie przepływu krwi do tkanek. Ultradźwięki nie są przenoszone przez powietrze, dlatego stosuje się specjalne urządzenie ultradźwiękowe, które wchodzi w kontakt ze skórą przez żel kontaktowy i przenosi fale o wysokiej częstotliwości w głąb ciała.

Jedną z głównych zalet terapii ultradźwiękowej jest to, że skraca ona czas gojenia niektórych urazów tkanek miękkich. Ultradźwięki przyspieszają ustępowanie procesu zapalnego w miejscu zmiany. Może to powodować wzrost przepływu krwi, co jest korzystne w ostrej fazie uszkodzenia. Ultradźwięki mogą również stymulować produkcję większej ilości kolagenu, który jest głównym składnikiem białkowym tkanek miękkich, takich jak ścięgna i więzadła.

Zastosowanie ultradźwięków w terapii

Ultradźwięki są zwykle stosowane przy użyciu małej metalowej głowicy emitowanej przez wiązkę ultradźwiękową. Głowicę porusza się po skórze w sposób ciągły przez około 3-5 minut. Zabiegi można powtarzać 1-2 razy dziennie w ostrych urazach i rzadziej w przypadkach przewlekłych. Dawka ultradźwięków może różnić się intensywnością lub częstotliwością wiązki ultradźwiękowej. Niższa częstotliwość zapewnia większą głębokość penetracji i dlatego jest stosowana w przypadkach uszkodzenia tkanki znajdującej się głęboko w ciele. Odwrotnie, dawki o wysokiej częstotliwości są nakładane na struktury znajdujące się bliżej powierzchni skóry.

Najważniejsze z działań ultradźwięków to:

  • Efekt miejscowy: mikromasaż, powstawanie ciepła, wpływ na koloidy tkankowe,
  • Efekt ogólny: działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, zwiększenie przepływu limfy, stan przekrwienia czynnego, zmniejszenie napięcia w mięśniach, lepsze gojenie się ran, działanie na blizny, rozciąganie torebki stawowej, działanie na przykurcze mięśniowe, hamowanie układu współczulnego.

Jakie są wskazania do terapii ultradźwiękami:

  • Stany zapalne,
  • Zapalenia stawów,
  • Ostroga piętowa,
  • Łokieć tenisisty, golfisty,
  • Rwa kulszowa,
  • Stany pourazowe.

 

Ultradźwięki Kraków - Nowoczesna Klinika

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Zadzwoń: +48 693-917-921

 

Przeczytaj więcej:
Ultradźwięki w fizykoterapii