; Ultradźwięki w fizykoterapii - Klinia Medyczna MedisPoint Kraków
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
Ultradźwięki w fizykoterapii

Ultradźwięki w fizykoterapii

Zastosowanie Ultradźwięków

Ultradźwięki w medycynie mają głównie charakter diagnostyczny, natomiast w fizjoterapii coraz częściej pełni funkcję terapeutyczną. Aplikacja odbywa się za pomocą głowicy ultradźwiękowej, która jest prowadzona w kółko po obszarze dotkniętym chorobą (stawy, mięśnie, ścięgna). W ten sposób powstają fale dźwiękowe, które następnie przekazywane są z urządzenia terapeutycznego do pacjenta przez uprzednio nałożony żel ultradźwiękowy. Dzięki temu tkanka zaczyna wibrować i się nagrzewać. Działanie terapii można zatem porównać do głębokiego masażu tkanki łącznej, gdyż wspomaga krążenie krwi, łagodzi ból oraz przyśpiesza gojenie. Stosowanie takiego leczenia wskazane jest przy różnego rodzaju schorzeniach zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Może być także wykorzystywane jako środek profilaktyczny. Zapraszamy do przeczytania artykułu przygotowanego przez ekspertów MedisPoint.

W jaki sposób przebiega leczenie?

Fizjoterapeuta zaczyna terapię poprzez rozprowadzenie specjalnego żelu do ultradźwięków na leczonym obszarze ciała. Dzięki temu powstaje optymalne połączenie skóry z głowicą – nawet niewielkie warstwy powietrza pomiędzy głowicą a powierzchnią ciała zapobiegają przenoszeniu fal ultradźwiękowych. Obróbkę ultradźwiękami można przeprowadzić również w kąpieli wodnej. Podczas zabiegu terapeuta przesuwa głowicę po ciele. Fale dźwiękowe są emitowane w sposób ciągły (dźwięk ciągły) lub impulsowo (dźwięk impulsowy). Wnikają w tkankę do pięciu centymetrów. Dodatkowo podczas zabiegu występuje tzw. mikromasaż. Szczególną formą tej terapii jest ultrafonoforeza, w której możliwe jest wprowadzenie leków przeciwzapalnych za pomocą ultradźwięków.

ultradźwięki - zabieg fizykoterapii przedstawiający nogę pacjenta, który za pomocą specjalistycznego sprzętu ma przeprowadzaną terapię ultradzwiękami

Jakie są pozytywne aspekty stosowania terapii ultradźwiękowej?

Zastosowanie ultradźwięków działa pozytywnie na organizm i objawia się następująco:

 • Mechaniczne działanie ultradźwięków powoduje mikrowibracje (rodzaj „mikromasażu” tkanek), co prowadzi do zwiększenia przepuszczalności błon komórkowych, zwiększenia procesów dyfuzji i osmozy oraz zmiany równowagi kwasowo-zasadowej.
 • Wzrost temperatury w tkankach sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz zmianom w mikrokrążeniu. W rezultacie aktywowane są procesy metaboliczne tkanek, objawia się przeciwzapalne i wchłanialne działanie ultradźwięków.
 • Zwiększa się aktywność wielu enzymów, wzrasta intensywność procesów redoks w tkankach, wzrasta aktywność mitotyczna komórek, powstają substancje biologicznie czynne: heparyna, histamina, serotonina itp.
 • Przy odpowiednim dawkowaniu ultradźwięki mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, fibrynolityczne.
 • Pod wpływem terapii przyspieszają procesy regeneracyjne i naprawcze, wzrasta pobudliwość aparatu nerwowo-mięśniowego, wzmacnia się przewodzenie impulsów wzdłuż włókna nerwu obwodowego, aktywowane jest przekazywanie impulsów nerwowych w zwojach współczulnych, poprawia się funkcja troficzna tkanek.

Dla kogo odpowiednia jest terapia ultradźwiękowa?

Fale dźwiękowe wykazują szczególnie skuteczne działanie w miejscu zetknięcia się ścięgien i kości (odbijają fale dźwiękowe silniej niż otaczająca je tkanka i wytwarzane jest ciepło). Dlatego terapię ultradźwiękową stosuje się głównie w następujących chorobach:

 • Przewlekły ból przyczepów ścięgien spowodowany zużyciem lub nieprawidłowym obciążeniem (ścięgno),
 • Uraz więzadeł, ścięgien i kaletki,
 • Tworzenie ściany kostnej (periostoza),
 • Powierzchowne zapalenie stawów,
 • Opóźnione gojenie kości po złamaniach,
 • Urazy tkanek miękkich spowodowane wypadkami (stłuczenia lub zniekształcenia),
 • Choroby reumatyczne,
 • Przewlekłe choroby zapalne.

Terapia ultradźwiękowa jest przede wszystkim stosowana jako środek uzupełniający, np. w połączeniu z fizjoterapią. W MedisPoint oferujemy pacjentom opiekę terapeutyczną i rehabilitację we wszystkich rodzajach urazów narządu ruchu.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia ultradźwiękami?

Ważnym aspektem jest to, że niektóre tkanki i narządy są szczególnie wrażliwe na fale dźwiękowe i dlatego nie powinny być leczone przy pomocy ultradźwięków. Przeciwskazania obejmują między innymi: oczy, serce, mózg, rdzeń kręgowy po chirurgicznym usunięciu trzonu kręgu.

Zabieg leczniczy jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży, osób z zaburzeniami pracy układu hormonalnego i ośrodkowego układu nerwowego. Ekspozycja na ultradźwięki nie jest praktykowana w obecności procesów nowotworowych, ostrych infekcji, ryzyka krwawienia. Przeciwwskazaniami do terapii ultradźwiękowej są również następujące rozpoznania: choroby krwi, zatrucie organizmu, choroba wieńcowa, niedociśnienie, zakrzepica.

Ponadto implanty nie mogą być poddawane działaniu ultradźwięków ze względu na ryzyko przegrzania. Należą do nich przede wszystkim rozruszniki serca, defibrylatory czy sztuczne stawy wykonane z metakrylanu metylu lub polietylenu. Implanty metalowe, które są stosowane na przykład jako część mocowania płytkowego (płytki dostosowane i mocowane do konturów powierzchni kości) lub stabilizatory zewnętrzne (systemy mocowane na zewnątrz ciała) nie stanowią przeszkody w terapii ultradźwiękowej.

Korzystając z MedisPoint, pacjenci otrzymują gwarancję najwyższej jakości usług. Nasza pracownia jest wyposażona w nowoczesne narzędzia diagnostyczne i należycie przeszkolony zespół specjalistów. Zapraszamy do sprawdzenia naszych usług.

Jeżeli interesuje Cię zabieg ultradźwiękami i szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty w Krakowie

Zadzwoń: +48 693-917-921

lub umów się przez: Znanego Lekarza

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.
Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.