; USG Łokcia - Doświadczony Fizjoterapeuta - Kraków MedisPoint
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
ultrasonografia łokcia

USG łokcia w fizjoterapii

Ból i trudności w poruszaniu łokciem pojawiają się wtedy, gdy struktury, z których się składa, nie działają prawidłowo. Wszelkie nieprawidłowości mogą świadczyć o urazie i skutkować różnymi chorobami. Ultrasonografia jest ważnym badaniem w ocenie przypadków patologii łokcia, ponieważ pozwala jednoznacznie zidentyfikować zmiany zapalne, nie wymaga specjalnego przygotowania, nie wywołuje reakcji obronnej organizmu, nie ma przeciwwskazań oraz jest procesem bezbolesnym i nieinwazyjnym.

Zastosowanie USG przy urazach stawu łokciowego

Entezopatia, czyli zapalenie połączenia ścięgna z kością występuje w wyniku powtarzających się ruchów lub chorób reumatologicznych, takich jak zesztywniające zapalenie stawów lub łuszczycowe zapalenie stawów. Badanie USG jest przydatnym narzędziem do poszukiwania obrzęków oraz uszkodzeń i służy do wykluczenia innych patologii. Ultrasonografia pomaga zidentyfikować miejsce objęte zapaleniem i określić stopień wystąpienia urazu.

Jakie są przyczyny bólu w stawie łokciowym?

Ból łokcia wynika z wielu dolegliwości i dotyczy różnych elementów anatomicznych: więzadeł, ścięgien, torebki stawowej, nerwów, chrząstki i kości. Bliskość tych struktur jest źródłem zmian obejmujących 2 lub nawet 3 różne elementy anatomiczne, a rozpoznanie wszystkich jest ważne dla ukierunkowania terapii.

Dzięki swojej przestrzennej precyzji aparat USG analizuje i prawidłowo różnicuje wszystkie rodzaje tkanek znajdujących się między skórą a kością oraz obrazuje unaczynienie struktur potwierdzające objawowy charakter anomalii ścięgien lub więzadeł. USG wykonywane jest w sposób porównawczy z wykorzystaniem innych możliwości diagnostycznych w szczególności w poszukiwaniu patologii górnego odcinka promieniowo-łokciowego.

Bez względu na występujące symptomy badanie rozpoczyna się od rozpoznania wysięku w celu wykrycia uszkodzenia stawów, anomalii maziowej lub ciał obcych wewnątrzstawowych. Obecność płynu może być oznaką pourazowego defektu więzadła, ale występuje również w wielu patologiach kostno-stawowych.

Uszkodzenie ścięgien i więzadeł powoduje w ciężkich przypadkach obrzęk lub przerwanie włókien. W momencie podejrzenia uszkodzenia nerwu w badaniu ultrasonograficznym specjalista wykorzystuje technikę skanującą ścieżkę nerwu w płaszczyźnie osiowej w poszukiwaniu zlokalizowanego ucisku lub obrzęku. Poza standardowymi obrazami radiograficznymi USG jest pierwszym badaniem, które należy wykonać w celu ustalenia pochodzenia patologii stawu łokciowego.

Jak przebiega badanie USG łokcia?

Ultrasonografię stawu łokciowego wykonuje się w pozycji siedzącej przodem do lekarza w trakcie wyprostu i zginania kończyny. W celu oceny tylnej okolicy ręki pacjent odwodzi i unosi ramię ze zgięciem pod kątem 90° przedramienia i dłoni płasko do powierzchni. Badanie jest przystępne, szybkie, nieinwazyjne i bezpieczne, gdyż nie wykorzystuje żadnego rodzaju promieniowania, nie ma skutków ubocznych i jest bezbolesne. Podczas diagnozowania terapeuta obserwuje i interpretuje obrazy, a na koniec sporządza raport.

Badanie łokcia za pomocą specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego

Jakie są wskazania do wykonania USG łokcia?

Głównym zaleceniem do wykonania ultrasonografii stawu łokciowego jest ból pojawiający się podczas wszelkich ruchów ręki lub występujący brak ruchomości w stawie. Inne schorzenia, które kwalifikują do USG to:

  • Zmiany zwyrodnieniowe,
  • Łokieć tenisisty,
  • Łokieć golfisty,
  • Obrzęk stawu,
  • Stan zapalny,
  • Stan pourazowy, np. przeciążenie, złamanie,
  • Niestabilność stawu.

W momencie wykrycia niepożądanych dolegliwości zalecamy, aby skontaktować się z naszym zespołem specjalistów. W MedisPoint wykonujemy szczegółową diagnozę, a doświadczeni fizjoterapeuci wdrażają skuteczne leczenie.

Co należy ocenić przy badaniu USG łokcia?

W USG stawu łokciowego specjalista ocenia stan zapalny w ścięgnach (zapalenie ścięgien), z których główne to: zapalenie nadkłykcia bocznego i przyśrodkowego oraz zapalenie kaletki.

Zapalenie kaletki jest procesem, który dotyka cały jej obszar lub wyłącznie maź stawową. Stan tkanek uważa się za normalny, gdy badane struktury nie wykazują żadnych zmian. W przeciwnym razie lekarz zgłasza to, co zaobserwował, a informacja jest później wiązana z historią kliniczną i innymi uzupełniającymi sposobami diagnozowania i leczenia.

Czy USG łokcia wymaga przygotowania?

USG łokcia nie wymaga szczególnego przygotowania. Jeśli pacjent posiada wcześniejsze wyniki badań związane z rejonem, który ma zostać sprawdzony, specjalista może poprosić o ich dostarczenie. Porównanie wyników z poprzednimi testami zapewnia dokładniejszą diagnozę i często pozwala uniknąć przeprowadzania dodatkowych badań.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem medycznym. Jesteśmy do dyspozycji pacjentów i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. W MedisPoint badania diagnostyczne wykonywane są natychmiast, a wyniki analizowane na miejscu.

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.