; USG stawu skokowego Kraków - Nowoczesny Aparat USG - MedisPoint
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
badanie usg stawu skokowego

USG stawu skokowego

Badanie diagnostyczne za pomocą USG wykonuje się najczęściej w przypadku kontuzji lub uszkodzenia stawu skokowego oraz przy występowaniu oznak procesów patologicznych. Wykrywanie chorób na wczesnym etapie i terminowe rozpoczęcie leczenia to sprawdzony sposób na przywrócenie mobilności i powrót do normalnego trybu życia. Stawy skokowe ulegają kontuzjom najczęściej z powodu przeciążenia, w wyniku którego może pojawić się obrzęk i stan zapalny. Ultradźwięki oferują wiele zalet w ocenie patologii zwłaszcza w ścięgnach, więzadłach oraz nerwach. Mogą pomóc w ustaleniu przyczyny bólu i opracowaniu planu dalszego leczenia.

Kiedy konieczne jest wykonanie USG stawu skokowego?

Ultrasonografia stawu skokowego zalecana jest przy urazach, stanach pourazowych, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych stawów i więzadeł, a także przy obecności nowotworów w okolicy kostki.

Wskazaniami do diagnostyki USG są następujące objawy:

 • Ból stopy lub obrzęk,
 • Uczucie sztywności i ograniczonej mobilności,
 • Ograniczenie ruchomości stóp,
 • Zapalenie kostki,
 • Deformacja stopy, zmiany zwyrodnieniowe.

Powyższe objawy mogą również świadczyć o występowaniu chorób ogólnoustrojowych organizmu w tym cukrzycy, upośledzeniu przepływu krwi, a także problemach układu mięśniowo-szkieletowego, dysfunkcjach kręgosłupa i zaburzeniach neurologicznych.

Zerwania ścięgien i więzadeł w okolicy stawu skokowego są dość powszechne u sportowców zwłaszcza snowboardzistów, narciarzy, piłkarzy i tancerzy. Proces zapalny w stawie skokowym w pierwszym stadium choroby może przebiegać bezobjawowo. Dlatego nierzadko w profilaktyce wykonuje się USG tej okolicy, nie czekając na przejście choroby do stadium klinicznego.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania USG?

Zabieg USG nie ma negatywnego wpływu na organizm. Jest bezbolesny i nie wiąże się z żadnego rodzaju dyskomfortem. Pozwala na badanie pacjentów w każdym wieku oraz w różnym stanie zdrowia. Ponadto może być wykonywany tyle razy, ile jest to konieczne.

Jak przygotować się do USG stawu skokowego?

Ultrasonografia stawu skokowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi dokonywać żadnych zmian w swojej codziennej rutynie. Powinien jedynie posiadać odzież umożliwiającą łatwy dostęp do badanej okolicy, a także poinformować lekarza o przebytych operacjach wokół obrazowanego obszaru oraz o ewentualnej ciąży.

W jaki sposób przeprowadza się USG stawu skokowego?

Po zdjęciu odzieży i zajęciu odpowiedniego miejsca na skórę badanego obszaru nakładany jest specjalny żel ułatwiający kontakt czujnika z tkankami. Aby uzyskać pełny obraz kliniczny, może być wymagana zmiana pozycji ciała. Lekarz bada stan stawu w różnych płaszczyznach:

 • Przednia – wizualizuje stawy mięśnia piszczelowego, długiego prostownika palucha, mięśni przedniej powierzchni podudzia, a także ścięgien długiego prostownika palców.
 • Przyśrodkowa – umożliwia zobrazowanie tylnego mięśnia i nerwu piszczelowego.
 • Boczna – zapewnia dostęp do ścięgien mięśnia strzałkowego długiego i krótkiego oraz większości otaczającej tkanki.
 • Tylna – pozwala ocenić budowę i stan ogólny ścięgna Achillesa, kości piętowej i rozcięgna podeszwowego.

Średnio zabieg kończy się w ciągu 15-20 minut. Jeśli podczas badania ultrasonograficznego zostaną wykryte nieprawidłowości, specjalista omówi proces leczenia. Korzystając z usług MedisPoint, pacjenci otrzymują gwarancję, że nasi specjaliści wdrożą odpowiednią terapię i przekażą wskazówki w całym okresie leczenia.

Co może wykazać USG stawu skokowego?

Lekarz podczas badania ocenia kości, stan chrząstek, ścięgien, mięśni, sąsiadujących nerwów, sprawdza ilość i konsystencję płynu stawowego. Analizując zmiany w stawach i więzadłach, specjalista decyduje o wyznaczeniu odpowiedniej terapii i celowości dodatkowych badań.

Dzięki ultradźwiękom fizjoterapeuta może między innymi wykryć:

 • Uszkodzenie stawu. Zwykle, jeśli integralność stawu skokowego jest uszkodzona pacjentowi trudno poruszać nogą – towarzyszy silny ból. Więzadło i pobliskie tkanki stają się grubsze, upośledzona jest aktywność ruchowa.
 • Przy częściowym zerwaniu więzadła można zobaczyć obszar o upośledzonej echogeniczności, z reguły zmniejszony – w tym przypadku mówimy o krwotoku wewnętrznym i obrzęku tkanek.
 • W przypadku zapalenia ścięgna dochodzi do nagromadzenia wysięku, ale bez zaburzeń w strukturze samego ścięgna. Najczęściej w takich przypadkach ustala się diagnozę zapalenia pochewki ścięgna.
 • W reumatyzmie podczas USG wyraźnie widać zmianę wielkości, kontury stają się rozmyte, stawy są znacznie zwężone.

Należy pamiętać, że wczesna wizyta u specjalisty znacznie zwiększa szansę na pełny powrót do zdrowia bez ryzyka nawrotu choroby. W przypadku wykrycia poważniejszych uszkodzeń pacjent może zostać skierowany na powtórne procedury diagnostyczne, np. na CT lub MRI. W celu uzyskania indywidualnej diagnozy i leczenia dostosowanego do potrzeb danego pacjenta zapraszamy do MedisPoint. Nasi specjaliści pomagają pacjentom szybko wrócić do zdrowia.

 

Zadzwoń: +48 693-917-921

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.