Nowoczesny aparat ultrasonograficzny
Ultrasonografia (USG) narządu ruchu w fizjoterapii i rehabilitacji to doskonałe narzędzie. Niewątpliwie ułatwia postawienie trafnej diagnozy funkcjonalnej oraz co najważniejsze wykrycie przeciwskazań do fizjoterapii, rehabilitacji i treningu. Ponadto za pomocą badania USG narządu ruchu, fizjoterapeuta bardziej precyzyjnie dostosuje właściwą terapie dla pacjenta. Dzięki obrazowi USG fizjoterapeuta może na bieżąco ocenić efektywność prowadzonej terapii i korygować stosowane techniki fizjoterapeutyczne do potrzeb pacjenta. USG narządu ruchu w fizjoterapii jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną .
Fizjoterapeuta wykorzystuje USG narządu ruchu jako narzędzie do oceny :
Mięśni: aktywności mięśni (jakość mechaniki tkanki względem siebie), zerwania lub uszkodzenia mięśni, ocenić i zmierzyć wielkość krwiaka a także monitorować proces gojenia tkanek miękkich.
Stawów: USG jest doskonałym narzędziem do wykrywania wysięku w stawie, pozwala ocenić chrząstkę stawową, jej grubość, zarys i wykryć już we wczesnym stadium jej zwyrodnienie. Bardzo dobrze widoczne są również łąkotki stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania więzadłowe, co pozwala na ocenę stabilności stawu.
Ścięgien: podobnie jak mięśnie można badać w sposób statyczny oraz dynamiczny, co pozwala na ocenę ich wewnętrznej struktury, zbliznowaceń, podwichnięć, niestabilności oraz patologicznych zmian.
Nerwów: podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw. Dodatkowo możemy zaobserwować zmiany pourazowe takie jak uszkodzenia związane z naciągnięciem czy stłuczenia nerwu. Ponadto widoczne są zmiany patologiczne np. nerwiak.
Kości: USG może być przydatne do oceny okostnej ponieważ widoczne są jej przerwania szczególnie w ocenie złamań a także złamań z przeciążenia, zapalenia kości. Dodatkowo można zaobserwować wyrośla kostne.
Zapraszamy na zabieg.
Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.
Zadzwoń: +48 693-917-921
Przeczytaj więcej:
Dlaczego fizjoterapia kolan z wykorzystaniem USG jest tak skuteczna?
USG łokcia w fizjoterapii
Skuteczna diagnostyka barku za pomocą USG
USG stawu skokowego