; Badania USG - Klinika Medyczna MedisPoint Kraków - Fizjoterapia, Podologia, Dietetyka, Masaże
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00

usg kolana

Badania usg (ultrasonografem) pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty

Aparat USG narządu ruchu. Ultrasonograf nowoczesny aparat.

Nowoczesny aparat ultrasonograficzny

Ultrasonografia (USG) narządu ruchu w fizjoterapii i rehabilitacji to doskonałe narzędzie. Niewątpliwie ułatwia postawienie trafnej diagnozy funkcjonalnej oraz co najważniejsze wykrycie przeciwskazań do fizjoterapii, rehabilitacji i treningu. Ponadto za pomocą badania USG narządu ruchu, fizjoterapeuta bardziej precyzyjnie dostosuje właściwą terapie dla pacjenta. Dzięki obrazowi USG fizjoterapeuta może na bieżąco ocenić efektywność prowadzonej terapii i korygować stosowane techniki fizjoterapeutyczne do potrzeb pacjenta. USG narządu ruchu w fizjoterapii jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną .

Fizjoterapeuta wykorzystuje USG narządu ruchu jako narzędzie do oceny :

Mięśni: aktywności mięśni (jakość mechaniki tkanki względem siebie), zerwania lub uszkodzenia mięśni, ocenić i zmierzyć wielkość krwiaka a także monitorować proces gojenia tkanek miękkich.

Stawów: USG jest doskonałym narzędziem do wykrywania wysięku w stawie, pozwala ocenić chrząstkę stawową, jej grubość, zarys i wykryć już we wczesnym stadium jej zwyrodnienie. Bardzo dobrze widoczne są również łąkotki stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania więzadłowe, co pozwala na ocenę stabilności stawu.

Ścięgien: podobnie jak mięśnie można badać w sposób statyczny oraz dynamiczny, co pozwala na ocenę ich wewnętrznej struktury, zbliznowaceń, podwichnięć, niestabilności oraz patologicznych zmian.

Nerwów: podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw. Dodatkowo możemy zaobserwować zmiany pourazowe takie jak uszkodzenia związane z naciągnięciem czy stłuczenia nerwu. Ponadto widoczne są zmiany patologiczne np. nerwiak.

Kości: USG może być przydatne do oceny okostnej ponieważ widoczne są jej przerwania szczególnie w ocenie złamań a także złamań z przeciążenia, zapalenia kości. Dodatkowo można zaobserwować wyrośla kostne.


Zapraszamy na zabieg.
Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Zadzwoń: +48 693-917-921

 

Przeczytaj więcej:
Dlaczego fizjoterapia kolan z wykorzystaniem USG jest tak skuteczna?
USG łokcia w fizjoterapii
Skuteczna diagnostyka barku za pomocą USG
USG stawu skokowego