; Wrastający paznokieć – jak dbać o swoje stopy - MedisPoint Kraków
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
Jak rozpoznać objawy wrastających paznokci?

Wrastający paznokieć – jak dbać o swoje stopy

Wrastający paznokieć w medycynie określany terminem onychokryptozy jest stanem zapalnym tkanek miękkich wokół paznokcia. W większości przypadków problem wrastających paznokci można rozwiązać w domu, ale gdy pojawią się komplikacje, należy skonsultować się z podologiem. Ryzyko wzrasta w przypadku cukrzycy lub innych patologii mogących wpływać na mikrokrążenie. W dzisiejszym artykule MedisPoint przyjrzymy się dokładniej schorzeniu wrastających paznokci.

Jakie są powody wrastających paznokci?

Wrastające paznokcie to stosunkowo częsta choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Czasami przyczyną mogą być skłonności wrodzone, chociaż najczęstszym powodem są zbyt ciasne buty lub źle obcięte, lub nieoczyszczone paznokcie. Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju wrastających paznokci należą:

 • Niewłaściwe obcinanie paznokci: zbyt krótkie obcinanie lub zaokrąglanie rogów może sprzyjać rozwojowi schorzenia, ponieważ skóra ma tendencję do zarastania paznokcia.
 • Używanie zbyt ciasnych butów: nadmierny nacisk z zewnątrz może prowadzić do dociskania skóry palca na paznokieć, aż do przecięcia.
 • Spocone stopy: gdy skóra wokół paznokcia staje się zbyt miękka, przecięcie jej jest łatwiejsze i bardziej prawdopodobne.
 • Urazy: uraz spowodowany uszkodzeniem palca stopy może sprzyjać pojawieniu się zaburzenia.
 • Otyłość, cukrzyca lub inne schorzenia charakteryzujące się zatrzymaniem wody w stopach, takie jak niewydolność serca, nerek, niewydolność żylna,
 • Niektóre leki,
 • Kształt paznokcia: niektóre paznokcie naturalnie mają tendencję do zakrzywiania się, mocniej naciskając na otaczającą je skórę.

Młodzi ludzie są najbardziej dotknięci ryzykiem wrastających paznokci, ponieważ zazwyczaj mają tendencję do częstszego pocenia się (przyczyny hormonalne, uprawianie sportu). Wrastanie paznokci jest również powszechne u osób w starszym wieku, ze względu na czynniki ryzyka związane wiekiem (cukrzyca, trudności z odpowiednią pielęgnacją stóp, tendencja do zgrubienia paznokci). Każdy paznokieć może wrastać, ale w większości przypadków problem dotyczy dużego palca.

Jak rozpoznać objawy wrastających paznokci?

We wczesnym stadium choroby w miejscu, w którym paznokieć ma tendencję do przecinania skóry, tkanka staje się twardsza i pojawia się ból, zwłaszcza przy nacisku. Palec ma tendencję do puchnięcia. W przypadku infekcji pojawiają się dodatkowe charakterystyczne objawy:

 • Zaczerwienienie,
 • Bolesność,
 • Obrzęk,
 • Uczucie ciepła,
 • Obecność ropy, czasami krwi.

W przypadku wrastających paznokci leczenie zależy od zaawansowania choroby. Gdy występuje łagodny stan zapalny, a ból jest znikomy, można zastosować ciepłą kąpiel stóp 3 lub 4 razy dziennie przez kilka dni, aby zmiękczyć skórę wokół palca i zapobiec dalszemu postępowi wrastania paznokcia. Na tym etapie podolog może zasugerować nałożenie plastrów lub gazy o odpowiedniej grubości, aby wspomóc prawidłowe gojenie. W najcięższych przypadkach i przy częstych nawrotach możliwe jest podjęcie mniej lub bardziej inwazyjnych ścieżek terapeutycznych z pomocą specjalisty. Po szczegółowe informacje dotyczące indywidualnych przypadków zachęcamy do kontaktu z infolinią MedisPoint.

opatrunek na wrastający paznokieć po wizycie u podologa

Jakie komplikacje występują w przypadku wrastających paznokci?

Zaniedbany wrastający paznokieć może powodować infekcje, które w ciężkich przypadkach mogą sięgać do kości. Osobami najbardziej narażonymi na powikłania są pacjenci z cukrzycą, u których przepływ krwi jest zaburzony, a neuropatia powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych. W takich przypadkach nawet drobne urazy (skaleczenia, modzele, wrastające paznokcie) mogą nie goić się prawidłowo, powodując zakażenie, prowadzące do poważnego owrzodzenia z ryzykiem zgorzeli (gangrena).

Wrastający paznokieć – kiedy iść do lekarza?

W przypadku wrastających paznokci bez wystąpienia infekcji zaleca się kontakt z podologiem, co pozwala skutecznie wyleczyć chorobę, zanim pojawią się komplikacje. Tym bardziej wskazana jest konsultacja z lekarzem w przypadku infekcji lub krwawienia. Dla osób z cukrzycą potrzeba rozwiązania problemu staje się jeszcze bardziej nagląca. Wrastające paznokcie powinny być leczone, gdy tylko problem zostanie dostrzeżony. Jedną z najbardziej odpowiednich osób zajmującą się chorobą wrastających paznokci jest podolog. Jeśli działanie medyczne zostanie podjęte przed wystąpieniem infekcji kilka prostych czynności wykonanych przez podologa rozwiąże problem. Podolog może również skutecznie pomóc usunąć ból i przyczyny choroby, pracując bezpośrednio na paznokciu za pomocą specjalnych narzędzi podologicznych.

W przypadku nadmiernego stanu zapalnego, obrzęku i ropy, prawdopodobnie wystąpił stan zapalny i konieczne może być poddanie się prostemu zabiegowi chirurgicznemu, podczas którego paznokieć zostanie usunięty w całości lub w części. Zabieg jest przeprowadzany po wstrzyknięciu środka miejscowo znieczulającego, aby pacjent nie odczuwał bólu podczas przeprowadzanych czynności medycznych.

Należy pamiętać, że codzienna pielęgnacja stóp to najlepsza forma profilaktyki wrastających paznokci i innych dolegliwości w obrębie kończyn dolnych. Jest to szczególnie ważne. W razie wątpliwości warto natychmiast skontaktować się ze specjalistą od stóp, czyli podologiem. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z MedisPoint.

Zadzwoń: +48 693-917-921
Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.