; Masaż Sportowy - Wykorzystanie Masażu w Rehabilitacji
Odwiedź nas
ul. Mehoffera 10, Kraków
Godziny otwarcia
Pon - Piątek: 8:00 - 21:00
Sobota: 9:00 - 14:00
technika masażu sportowego. Fizjoterapeuta przeprowadza masaż na pacjencie w okolicy kręgosłupa.

Wykorzystanie masażu sportowego w rehabilitacji

Wiele osób podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich obserwowało w telewizji profesjonalnych sportowców, którzy po ciężkim treningu poddawanych było specjalistycznemu leczeniu. W ostatnich latach dużą uwagę wśród entuzjastów treningu fizycznego przykuwa masaż sportowy. Jednak, pomimo że to coraz popularniejsza forma terapii prawdą jest, że dużo ludzi nie zna jej szczegółów. Jaki jest efekt masażu sportowego i czym różni się od klasycznego masażu i zabiegów manipulacyjnych? Odpowiedzi udzielą specjaliści MedisPoint.

Jak powstają kontuzje sportowe?

Mięśnie nadużywane podczas treningów kumulują obciążenie i stają się zmęczone. Niektóre z nich są mocno obciążane w krótkim czasie, podczas gdy inne poddawane są lekkiemu przeciążeniu przez długi czas. Kiedy mięśnie podlegają zmęczeniu, przepływ krwi pogarsza się, a tkanka staje się sztywna z powodu nagromadzenia substancji przemiany materii (kwas mlekowy). Mięśnie, które są nieelastyczne przy niewystarczającej rozgrzewce i wielokrotnym obciążeniu mogą ostatecznie ulec uszkodzeniu.

Co to jest masaż sportowy?

Masaż sportowy to zabieg wykonywany w celu zmaksymalizowania wydajności sportowców i poprawy ich wyników wyczynowych. W szczególności można oczekiwać, że przyniesie efekty, takie jak zmniejszenie napięcia mięśni, regenerację i zapobieganie bólom po wysiłku. Zawodowi sportowcy wykonują zabiegi przed zawodami, w trakcie i po zawodach, a nad prawidłowym przebiegiem terapii czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów. Ponieważ używane mięśnie różnią się w zależności od dyscypliny, sposób masażu sportowego będzie się zmieniał w zależności od danego sportowca.

W ostatnich latach wzrosła liczba salonów masażu i gabinetów rehabilitacji, które wykonują masaż sportowy, dzięki czemu nawet osoby hobbystycznie uprawiające sport mogą z łatwością skorzystać z leczenia. Od sportowców po amatorów – masaż sportowy jest skuteczny w różnych sytuacjach.

Zadaniem terapeutów z MedisPoint jest zapewnienie pacjentom zdrowia przez jak najdłuższy czas. Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowe w procesie leczenia jest zapobieganie wszelkim kontuzjom, dlatego przykładamy uwagę do propagowania różnych zabiegów terapeutycznych.

Jaka jest różnica między masażem sportowym, klasycznym, a zabiegiem manipulacyjnym?

Masaż to forma terapii, która oddziałuje na mięśnie w celu złagodzenia napięcia oraz usprawnienia naczyń krwionośnych i nerwów, które są ściskane przez usztywnione tkanki. To samo dotyczy masażu sportowego. Natomiast głównym celem leczenia manipulacyjnego jest zmniejszenie napięcia mięśniowego poprzez korektę przemieszczenia w obrębie struktur miednicy i kręgosłupa. Innymi słowy, chociaż masaż i zabiegi manipulacyjne mają za zadanie zmniejszenie napięcia mięśniowego, używają one różnego podejścia do osiągnięcia tego celu.

fizjoterapeuta przeprowadza masaż sportowy na młodym sportowcu. Masaż sportowy przeprowadzany jest na nodze pacjenta.

W jaki sposób przeprowadza się sesję masażu?

W MedisPoint masaż sportowy wykonywany jest na stole do masażu z olejkiem lub żelem, który może zawierać składniki pozytywnie działające na mięśnie. Przed rozpoczęciem zabiegu terapeuta wypełnia ankietę zdrowotną w celu oceny kondycji fizycznej pacjenta oraz pyta o oczekiwania względem masażu. Następnie klient jest proszony o położenie się pod prześcieradłem, a zabieg jest skierowany na określony segment ciała. Terapeuta dobiera sposób działania zgodnie z celami, do których dąży pacjent. Sesja trwa zwykle godzinę i kończy się poradą na temat ćwiczeń mobilizujących i wzmacniających mięśnie.

Jakich efektów można spodziewać się po masażu sportowym?

Mięśnie i ich sposób używania różnią się w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej, dlatego, aby uzyskać zadowalający efekt, zaleca się wykonanie zabiegu przez terapeutę znającego sport docelowy swojego pacjenta. Do największych zalet masażu sportowego należą:

  • Wspomaganie regeneracji przeciążonych (uszkodzonych) mięśni,
  • Łagodzenie napięcia i bólu mięśniowego,
  • Poprawa elastyczności fizycznej i efekt zapobiegania urazom,
  • Relaksujące działanie na umysł i ciało,
  • Poprawa koordynacji mięśniowej.

Oprócz wspierania kondycji sportowej terapeuci MedisPoint posiadają solidną wiedzę i umiejętności w leczeniu innych schorzeń narządu ruchu. Masaż sportowy w ostatnich latach skutecznie zmniejsza zmęczenie i stres w życiu codziennym i pracy. W naszym Centrum wykonujemy szeroką gamę terapii, zapewniając pacjentom ulgę przy takich problemach, jak: uszkodzenia stawów, ścięgien i mięśni, usztywnienie i ból kręgosłupa, dysfunkcja kolan, jak również inne dolegliwości. Zapraszamy na wizytę w MedisPoint.

Jeżeli interesuje Cię masaż sportowy i szukasz sprawdzonego fizjoterapeuty w Krakowie

Zadzwoń: +48 693-917-921

lub umów się przez: Znanego Lekarza

Rejestracja telefoniczna w godzinach 8:00-16:00,
od poniedziałku do piątku.

Sprawdź nasz cennik i umów się na zabieg.